Константин Вълков е програмен директор на Дарик радио, а Михаил Дюзев е журналист и водещ на сутрешния блок в същото радио. Можете да ги чуете в ефира на Дарик и всеки понеделник от 8:35 часа, когато заедно с колегата им Драго Симеонов водят Мтел бюлетин.
К: Не. От малък съм така. Спомням си как знаех наизуст предаванията на Radio Luxemburg, Voice of America, после Поп шоуто на BBC, за което дори имах честта да правя интервюта, както и разбира се VOA Europe, което се излъчваше на УКВ в София. Славни години.
M: Не мога. Освен, че работя в Дарик , когато не съм в ефир навсякъде около мене звучи радио. В колата , в къщи , на BlackBerry-то ми…
А без музика?
К: Признавам, че преди бях много запален. Знаех за всеки албум на любим изпълнител – точна дата на излизане, брой песни, подредба. Сега не чак толкова. Само няколко качествени албума годишно ми стигат.
М: Без музика също не мога. Изключително важна ми е рано сутрин. Някъде около 5:30 часа тръгвам за Дарик и в колата започва „тичането” по радиостанциите. По това време почти навсякъде има само музика и тя ме събужда, разбира се.
По радиото – повече текст или повече музика?
К: Повече текст.
М: В радио-програмата, за която отговарям, има повече говор. Но така пък акцентът върху музиката става по-силен: просто говорим повече за нея.
Радио само вкъщи и в колата или навсякъде по телефона?
К: И двете. Телефонът дава огромното богатство на интернет радиостанциите, а радиото в колата е незаменимо удоволствие.
М: Имам всички възможни приложения за радио на телефоните си. А сега на новия ни сайт darikradio.bg стриймингът е супер и си слушам радиото през сайта.
Радио – само сутрин или от сутрин до вечер?
К: Радиото е особена медия. Лична, но и фонова. Тъй че винаги, когато трябва.
М: Трябва да призная, че вечер много по-малко слушам радио. Просто такъв ми е режимът. Иначе, ако ми се случи да пътувам, разбира се, слушам.
Сутрините с радио – за събуждане или за фон?
К: За събуждане.
М: Най-вече за събуждане! За това помагат и музиката, и говоренето по радиото.
Събуждането с музика – внезапно или постепенно?
К: Когато се събудя често пускам музика от радиото. Обичам изненадата – да не знам какво предстои.
М: Мисля, че най-добре е постепенно да се усилва звукът на радиото. Когато улучиш музиката, която ти харесва, можеш да усилиш до дупка.
Музиката сутрин – бърза или бавна?
К: Нямам проблем с бавните песни сутрин. Това ни различава с колегата Дюзев.
М: Задължително бърза и активна. Хората имат нужда от физзарядка на слуха. Такава музика подхожда на стила на водене, който съм си изградил. Имам нужда от бързи песни, за да ме държат в ритъм.
Бързата музика – за настроение или за физзарядка?
К: За шофиране например не е задължителна, поне за мен. Иначе за физзарядка – да.
М: И за двете.
Бавната музика – за фон или за медитация?
К: Бавната музиката понякога е прекалено хубава, че да бъде само фон.
М: Най-вече за слушане.
Какво ще ни пуснеш по радиото тази сутрин?
К: Big Boy на Charlotte. Бавна.
М: Jimmy Somerville – Don’t leave me this way. Бърза.