- Как да си изберем най-подходящия смартфон?
- Очаквани, вълнуващи и яки нови смартфони през 2016 година
- Топ 5 смартфона за бизнес потребители
Още по темата
В добрите стари времена избирането на бизнес телефон беше лесно. Имаш избор между BlackBerry и BlackBerry. Не, наистина – всички други устройства не можеха да стъпят и на малкия му пръст заради възможността за лесно писане на мейли, която даваше удобната му клавиатура. Революцията на тъч скрийна обаче беше пагубна за BlackBerry и канадската компания не успя да се противопостави на iOS и множеството смартфони ползващи Android. В момента вече има множество телефони, които се опитват да направят живота на бизнес потребителите по-лесен. Принципно всеки смартфон може да е бизнес телефон. Но само някои от тях имат опростения и ефективен интерфейс и надеждността, които са критични за всеки, които иска да върши работа през телефона си. На базата на тези фактори сме ви подбрали списък топ 5-те смартфона за бизнес потребители към днешна дата.
5. Samsung Xcover 3
Ако сте от типа хора, които често ви трябва да сте извън офиса или да работите някъде на открито, то това е смартфона за вас. Xcover е бранд, който успешно съчетава издръжливост с всички функции на модерните устройства. Основното му предимство е, че с него не трябва да се страхувате от намокряне – Xcover 3 е сертифициран по стандарта IP67, което значи, че издържа над 30 минути потопен във вода на дълбочина до 1 метър. Освен това смартфонът покрива изискванията на военния стандарт MIL-STD-810G, което значи, че е защитен от прахово замърсяване, вибрации, слънчева радиация, както и от кинетичен и термален шок. 4.5 инчовия екран на Xcover 3 има разделителна способност от 480 x 800 пиксела. Процесорът му е четириядрен Cortex-A53 работещ на 1.2 GHz, а RAM паметта на телефона е 1.5 GB, което е предостатъчно за всякакви бизнес нужди и приложения. Смартфонът има 8GB вградена памет, която може да бъде увеличена до 32GB чрез допълнителна микро SD карта. Задната камера не Xcover 3 е 5 мегапикселова и може да прави снимки с резолюция от 2592 x 1844 пиксела. Предната камера пък е 2 мегапикселова, което я прави предостатъчна да си направите селфи.
Цена: 7,50 лева на месец без ДДС при подписване на двугодишен абонамент за Мтел бизнес безкрай 40
4. Blackberry Classic
Blackberry смятат, че има милиони бизнес хора по света, които таят носталгия към стария дизайн на техните телефони – черна плочка с надпис Blackberry отгоре и хардуерна qwerty клавиатура отдолу. Затова и новото им предложение е именно с такъв дизайн. Този смартфон е толкова old school Blackberry, че чак изглежда стряскащо. Редом до красивият и разчупен и леко фриволен дизайн на смартфони като Samsung Galaxy Edge, Blackberry Classic изглежда като строг човек с костюм, вратовръзка и перфектно излъскани обувки. Ако подобна визия ви допада, то тогава този телефон е именно за вас. Неговата основна цел е да е устройство за продуктивна работа, което го прави идеален за бизнес потребители. За тази цел хардуерната клавиатура е изключително удобна, а екрана, който за разлика от останалите смартфони на пазара е изцяло квадратен, всъщност е предимство. Процесорът на Blackberry Classic e Qualcomm MSM 8960 работещ на честота от 1.5GHz. Това може да изглежда леко слабо на фона а модерното използване на четириядрени процесори, но 2-та GB RAM памет, с която разполага бизнес смартфона компенсират този лек недостатък. Всъщност за всякакви бизнес приложения и функции, за които можете да ползвате Blackberry Classic, той ще се представи повече от блестящо. Освен това класически изглеждащия телефон идва с 16 GB вградена памет и възможност за увеличаване до 128 GB с микро SD карта. Задната камера на Blackberry Classic е 8 мегапикслеова, а предната – 2 мегапиксела. Все пак кой би използвал такъв бизнес телефон, за да си прави кристални снимки?
Цена: 17,50 лева на месец без ДДС при подписване на двугодишен абонамент за Мтел бизнес безкрай 40
3. Sony Xperia Z5
Най-новият водещ Xperia модел на Sony предлага всичко, което човек занимаващ се с бизнес може да поиска – бързина (octa-core Qualcomm Snapdragon 810 процесор с 3GB RAM памет), приятен дизайн с гръб от матирано стъкло, достатъчно голям екран с добра резолюция (5,2 инча и 424 пиксела на инч) и предостатъчно място за файлове (32 GB базово с възможност за увеличаване до 200 GB с микро SD карта). Въпреки впечатляващите характеристики Sony Xperia Z5 не изпъква сред жестоката конкуренция на смартфоните във високия ценови клас. Най-основното му предимство са снимките – задната му камера е 23 мегапикселова и наистина прави прекрасни снимки, а предната е 5 мегапиксела, което също е повече от основните му конкуренти. Това обаче не е нещо, което е от изключителна важност, ако искате просто да вършите бизнес с него, освен ако работата ви не включва правенето на много снимки, докато сте извън офиса. Друго нещо, което може да ви е повече от полза е, че смартфонът е защитен от намокряне (но все пак не влизайте в басейна или морето с него). Един лек недостатък на Sony Xperia Z5 е топлината, която процесора Snapdragon 810 излъчва – понякога при усилена работа телефонът може да стане доста топъл, но не чак толкова, че да е неприятен за държане. Snapdragon също така харчи доста енергия и обещанието на Sony, че Z5 издържа минимум два дена без зареждане не се оказва вярно. Тестовете показват, че при нормално натоварване телефонът издържа „едва“ около 32 часа – което си е предостатъчно за всички хора, които могат да го включат да се зарежда през нощта. Като цяло Z5 е страхотен бизнес смартфон. Единствения му проблем е, че има и по-страхотни предложения от него на пазара.
Цена: 40,83 лева на месец без ДДС при подписване на двугодишен абонамент за Мтел бизнес безкрай 40
2. iPhone 6S & iPhone 6S Plus
iPhone винаги е бил еталон за качество и предпочитана марка на много хора занимаващи се с бизнес. Тази година, обаче, Apple изкараха S модел на популярният си смартфон, което значи, че той е само леко подобрение от миналогодишния iPhone 6. Изчистения дизайн, ефективния интерфейс и безупречния софтуер са огромно предимство за новото устройство на Apple. Най-голямата новост е т.нар. 3D Touch, с който при по-силно натискане на екрана върху иконите на някои приложения можете още по-бързо и ефективно да използвате най-важните им функции. Относно хардуера – iPhone 6S и 6S Plus са само леки подобрения над миналогодишния модел. iPhone 6S Plus (моделът, който е по-подходящ за бизнес поради по-големия си екран) разполага с новия двуядрен процесор на Apple ARMv8-A, работещ на честота от 1485 GHz. За съжаление RAM паметта на новия iPhone е само 2 GB, което е по-малко от почти всички негови преки конкуренти. Това обаче не го прави по-малко бърз в нито едно от нещата, които един бизнес потребител би искал да прави с него. Смартфонът идва в три варианта за памет – 16 GB, 64 GB и 128 GB. Ако искате да си вземете iPhone 6S или 6S Plus си направете услуга и не взимайте 16 GB-овата версия, тъй като тя няма да ви стигне за нищо. Задната камера на телефона е 12 мегапиксела, а предната – 5 мегапиксела. Това е предостатъчно за всякакви снимки, които може да ви се наложи да правите по време на работа. Единствената причина iPhone 6S не е на първо място в тази класация е, че стратегията на Apple е моделите завършващи на S да са само леко подобрение на миналогодишните. Хората подписали двугодишни договори с нов телефон iPhone 6 миналата тъй и тъй няма да си купят iPhone 6S и компанията няма нужда да влага толкова ресурси в разработката му. Затова и въпреки новостите като 3D Touch чисто хардуерно iPhone 6S и 6S Plus леко изостават от главния си съперник, който е на първо място в нашата класация за смартфони за бизнес потребители.
Цена:
iPhone 6S: 38,30 лева на месец без ДДС при подписване на двугодишен абонамент за Мтел бизнес безкрай 40
iPhone 6S Plus: 42,97 лева на месец без ДДС при подписване на двугодишен абонамент за Мтел бизнес безкрай 40
1. Samsung Galaxy S6 Edge & Edge Plus
Samsung Galaxy S6 Edge и S6 Edge Plus са върха на хардуерния дизайн тази година. Тези два телефона са просто перфектни за работа. Основната иновация в тях е заобления екран, който „прелива“ от двете страни на смартфона. Той позволява бърз и ефективен достъп до най-ползваните от вас функции на телефона – като пропуснати обаждания, мейли, нотификации и важни новини. Galaxy S6 Edge може да бъде настроен дори да показва часа отстрани на екрана, така че лесно да можете да виждате колко време ви остава да спите нощем, без да се налага да го вдигате. Хардуерно телефонът е най-доброто, което можете да си купите в момента на пазара. Екранът му е Quad-HD Super AMOLED. Процесорът му е адски мощният осем-ядрен Exynos 7420, като 4 от ядрата работят на честота от 2.1 GHz, а останалите – на 1.5 GHz. Сравнителен тест с програмата GeekBench 3 показва, че Samsung Galaxy S6 Edge и S6 Edge Plus постигат резултата от над 5000 точки, а iPhone 6S и 6S Plus са далеч назад с малко над 4400. RAM паметта на смартфона на Samsung е 4 GB – двойно повече от този на новия iPhone. Не му липсва и място за програми и приложения – S6 Edge и S6 Edge Plus идват във два варианта – 32 GB и 64 GB. Камерите на смартфона са съответно 16 мегапиксела (задна) и 5 мегапиксела (предна). Каквото и да искате да правите с този телефон, той го може. И го може по-добре от всички останали смартфони в момента. Колкото и да търсите няма да намерите устройство, което да ви помогне да сте по-продуктивни в работата си.
Цена:
Galaxy S6 Edge: 40,00 лева на месец без ДДС при подписване на двугодишен абонамент за Мтел бизнес безкрай 40
Galaxy S6 Edge Plus: 44,17 лева на месец без ДДС при подписване на двугодишен абонамент за Мтел бизнес безкрай 40
Янко says:
За мен htc m9 e доста добър избор
Владислав Алексиев says:
Много хора не знаят как да ползват смартфоните за бизнес. Пример: В офисът съм на главен счетоводител на голяма корпорация. Собственикът се обажда и иска сканирано копие на договор на мейла си. Вика се доверена служителка да го сканира и изпрати. На бюрото имаше смартфон с добри характеристики. С моят по-слаб телефон демонстрирах как за една минута договорът беше на пощата на счетоводителят. Друг пример: В цех на дружество (ползващо SAP) разглеждаме с изп. директор технологична линия. Директорът e с Blackberry и Samsung. Потрябва ни документация. Обаждане до служител да я намери, разпечата и донесе. С три докосвания (от облака) му показвам документацията за 4 години назад. Да маркирам и изпращане на координати за среща. Не се знае как да се ползват.
За това и Вие ми пишете за камери, 3D Touch и IPXX. Това ли да ползват хората за бизнес!?
Алекси says:
Сашо, пообъркал си се нещо. Първото място е само и единствено за Note4 .