Светът на мобилните технологии е в очакване на едно от знаковите си събития – Mobile World Congress, който традиционно всяка година се провежда в Барселона.
Технологични гиганти, талантливи програмисти, изпълнителни директори и фенове на високите технологии – от 22-ри до 25-и февруари всички те ще се струпат в каталунския град, за да видят следващото поколение устройства и технологии, които ще направят живота ни по-лесен, ще ни смаят със своята функционалност и с нестандартните решения на своите създатели. Ние от Мтел ще следим форума и ще ви информираме за най-интересните тенденции от конгреса.
Не по-малко вълнуващ от новото поколение мобилни устройства е градът, който всяка година е домакин на конгреса. Независимо какъв е поводът, когато Барселона кани, танцът винаги е вълнуващ и незабравим. А сцената е голяма – от олтара на митичната Sagrada Familia до трибуните на свещения Camp Nou. Единственото правило е да се предадете на каталунския ритъм без съпротива – тя, все пак, е запазената марка на местните.
Най-важните стъпки, за да превърнете Барселона в най-очарователния танц на живота ви, са три.
Храна.
Изкуство.
Футбол.
Ето няколко ценни съвета как да ги овладеете:
[divider]Поддържайте наситен хранителен режим[/divider]
В Барселона хубавата храна е закон, наука, изкуство. Всичко започва и приключва с нея. Не без причина градът е дом на каталунския артист в кулинарията Ferran Adrià, смятан за най-добрия готвач в света за последното десетилетие.
Закусете в La Boqueria, където храната винаги е прясна – от рибата и хамона до плодовите сокове. Задължително се спрете в Pinotxo bar преди 9.00 часа, за да си намерите място за сядане. Хапнете сладкиш ensaimada с café con leche (кафе с мляко), а очарователният собственик Juanito Bayen ще ви обслужи така, както и Уди Алън, който редовно закусваше там по време на снимките за „Вики, Кристина, Барселона”.
Обядвайте като местните към 14.00 часа в Casa Delfin или някой от другите симпатични ресторанти по Passeig del Born. Опитайте gazpacho (супа от домати или в комбинация с пъпеш), блюда с месо или риба, или пък botifarras (каталунски наденички). Завършете с десерт – Crema Catalana (крем Брюле) или xurros (класическите чуроси , потопени в течен шоколад или поръсени с пудра захар). Разбира се, всичко това гарнирайте с вино – няма да сбъркате с местните Priorat, Monsant, El Penedes и Terra Alta. Винаги можете да заложите и на Rioja, все пак сте в Испания.
Почакайте вечерята до към 21.30 часа. За нетърпеливите има tapas. Тапас баровете са истинско и автентично изживяване, а институции тук са Quimet & Quimet и Cal Pep. Пробвайте patates braves, xipirons (произнася се „чипиронс“ и представлява пържени калмари, които се хапват като чипс) и разбира се – незаменимият jamon iberico (или pernil, както каталунците го наричат). Гарнирайте със задължителния вермут или местното шампанско cava, които са любими на каталунците.
За същинската вечеря резервирайте маса в Cava Mar, за да се насладите на най-хубавата паеля, която сте опитвали. С морски дарове, пилешко или пък каталунския вариант с фиде, вместо ориз. Прибавете и сангрия за традиционен завършек.
La Boqueria зашеметява с изобилие от аромати и цветове. Снимка: Happelsouce.com
[divider]Запознайте се с Гауди. Антони Гауди. [/divider]
За да усетите уникалния артистичен дух на Барселона, трябва да усетите Гауди. Наричат го „светецът на Барселона” и „най-нетрадиционния архитект на 20-и век”, а почеркът му върху града е отправна точка за всеки архитект и любител на изкуството.
Задължителните забележителности, дело на архитекта: Sagrada Familia, паркът „ Guell”, къщите Batllo, Vicens и La Pedrera (също позната като casa Milà, чийто покрив разкрива чудесна гледка към града, но и сам по себе си е истински шедьовър) и Pavellons de la Finca Guell.
Не пропускайте Жоан Миро, Пикасо и Дали, които можете да откриете в:
Picasso Museum Barcelona, който съхранява над 4 000 от ранните творби, моделирали стила на великия художник и скулптор. Музеят е затворен в понеделник.
The Dali Museum, в родния му град Фигерес на около час и половина северно от Барселона. Музеят сам по себе си е произведение на изкуството и помещава една от най-големите колекции от негови творби.
The Fundació Joan Miró e може би един от най-хубавите музеи в Барселона с чудесна гледка към града. На скулптурът, родом от Барселона, е посветен и парк, където можете да видите и една от най-известните му творби – Dona i Ocell („Жена и птица“).
Други музеи, които си заслужават, са Каталунският национален музей на изкуствата (MNAC), Музеят на модерното изкуство (MACBA) и Морският музей (Museu Maritim).
Причудливите форми на Гауди възхищават туристи от цял свят. Снимка: brainberries.com
[divider]Изповядайте се в храма на футбола[/divider]
Възползвайте се от късмета си, че съзнателният ви живот съвпада със съзнателния гений на… Меси. Стадионът Camp Nou е най-големият в Европа и храм на най-добрия футболен отбор в света.
Ако искате да станете свидетел не просто на футболен спектакъл, но и на най-чистата форма на каталунска гордост, то отидете на мач на FC Barcelona. Ако не успеете да си купите билет, то тур на великолепния музей на клуба и стадиона са the next best thing.
Величественият Camp Nou. Снимка: openbuildings.com
[divider]Още стъпки, които ще ви унесат в ритъма на града:[/divider]
Обходете го пеша – или поне централната му част и разбира се, плажовете.
Кварталите, които си заслужават разходката са Старият град (Ciutat vella) и Готическият квартал (Barri Gotic) с удивителната La Catedral и очарователните площади; La Ribera – дом на Двореца на каталунската музика (Palau de la Musica Catalana) и Триумфалната арка (Arc de Triomf) и Еl Born, който приютява не само едни от най-хубавите барове и ресторанти, но и красивия градски парк (Parc de la Ciutadella), катедралата Santa Maria del Mar и музеят на Пикасо; Не на последно място е Passeig de Gracia – една от най-красивите и известни улици в града, на която са творили най-именитите архитекти на модернизма начело с Гауди.
Плажовете на Barceloneta и Villa Olimpica (Олимпийското градче). Спуснете се пеша от статуята на Колумб (Mirador de Colom) през старото яхтено пристанище (Port Vell) до хотел W, за да се разкрие пред вас цялата прелест на крайбрежието. Оттам продължете по Passeig Maritim чак до Олимпийското яхтено пристанище (Port Olimpic) – гледките си заслужават;
Нощните клубове са другата сцена, която прославя града по света. Заслужават си Apolo, Razzmatazz и CDLC.
Най-красивите гледки към Барселона разкриват върхът Tibidabo, бункерите Turo de la Rovira, паркът Guell, Олимпийският парк, терасите на MNAC и мола Las Arenas на Plaça d’Espanya и 360-градусовата тераса на хотел Barceló.
Плажът La Barceloneta. Снимка: blogs.iesabroad.com
Ирландският писател Колм Тойбин разказва, че е творил между 12-ата и 20-ата си годишнина, а след това е спрял, защото се е преместил в Барселона, където животът е твърде вълнуващ, за да бъде описан.
Действително думите никога не стигат, за да я разкажем. Остава ни само да бъдем погълнати от неизчерпаемото вълнение на нейния танц, който ни разкрива най-доброто. А ако ни е писано, в динамичния й ритъм можем да открием и малко от себе си.
Visca el Barça y visca Catalunya!