Как UFC превърна ММА в масов спорт?

ММА става все по-популярен в целия свят.  Българските фенове също се увеличават с всеки изминал ден, появяват се нови спортни клубове по ММА и все по-конкурентни професионални бойци. Но как от варварски организирани боеве за последните 25 години MMA (смесени бойни изкуства) еволюира до най-бързо развиващия се спорт в света? На какво се дължи неговият успех и популярността му? Отговорът е Ultimate Fighting Championship (UFC) – организацията, чието име се превърна в нарицателно за MMA и която в средата на миналата година беше продадена за рекордните 4,2 млрд. долара.

UFC Как UFC превърна ММА в масов спорт? А1 Блог

От 14 януари бойните вечери и PPV* събитията на UFC вече са достъпни и у нас след старта на новия канал Mtel Sport 1. Каналът ще излъчва също бойните вечери на руската верига Fight Nights и на WSOF, където шампион в „тежка“ категория, е Благой Иванов – Багата.

Едно UFC PPV събитие струва около 50 долара, а Mtel Sport 1 ще ги излъчва безплатно до 31 март. След това каналът ще се предлага срещу абонамент на изключително достъпна цена. Първото PPV UFC, което ще можем да гледаме на живо, е 208 на 11 февруари. То ще предложи основополагащата битка в нова категория при жените – „перо“ (65,7 кг).

 

Първото събитие в историята на UFC (UFC 1) е на 12 ноември 1993 г. в Денвър. Тогава осем атлети се надпреварват в различни дисциплини, които практикуват дисциплини, като карате, бразилско жиу-жицу, борба, бокс, кикбокс и таекуондо. Атлетите се състезават в осмостенна клетка („Octagon“). Идеята на тези битки е да се види кое бойно изкуство превъзхожда останалите. В момента е трудно да определим като спорт това първо събитие и останалите ранни състезания на UFC, следващи този формат. То е брутално, няма категории, няма ръкавици, няма съдии, няма ограничение във времето и буквално никакви правила.

Днес популярността на UFC е по-голяма от тази на всички други бойни спортове. Организацията превърна ММА в добре организиран спорт, който все повече се приема от масовата публика и дори сред жените. Създаде ясни правила, които предлагат приемлив компромис между здравето на атлета и свободата на спорта, наложи рефери, въведе ръкавици и рундове, както и допинг контрол.

Голяма заслуга за това имат имат звездите на UFC, като Конър Макгрегор, Джон Джоунс, Джордж Сейнт-Пиер и разбира се Ронда Раузи, която проправи пътя на жените в ММА и е един от най-разпознаваемите посланици на спорта. Звезди от кеча като Брок Леснар и Фил Брукс („CM Punk”) също изпробваха уменията си в UFC, но с променлив успех.

Обикновено, компанията организира по едно PPV събитие на месец и по една или повече бойни вечери (Fight Nights). Всяко събитие е разделено на три части. Първите няколко мача са ранните подгряващи срещи. Те са следвани от нова група подгряващи мачове, за да се стигне до основните битки.

UFC Как UFC превърна ММА в масов спорт? А1 БлогОт 2005 г. UFC дори снима собствено риалити шоу – The Ultimate Fighter, което вече има 24 сезона. В шоуто влизат започващи кариерата си бойци, които са разделени в два отбора с треньори – настоящи или оттеглили се атлети. Най-добрите двама излизат един срещу друг в истинско събитие на UFC.

Постигнатото от UFC е наистина изключително. Организацията преобрази едно ъндърграунд състезание в най-бързо развиващия се спорт в света и ни дава възможност да гледаме едно от най-наелектризиращите съревнования в света на спорта.

Докато чакаме UFC 208 можем да гледаме повторенията на последните бойни вечери по Mtel Sport 1 и да се подготвим за следващото събитие на 29 януари. В него ще видим много обещаващи срещи, измежду които Доналд Сероне срещу Хорхе Масвидал.

*PPV – Pay per view („плащане за виждане“). Това е услуга, чрез която зрителите могат да гледат платени телевизионни предавания, които не са част от техния абонамент.

Още по темата

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

*