Няколкостотин милиона потребители публикуват своите снимки в Instagram – това е колкото населението на един континент! Мнозина са там, само за да пуснат поредното си селфи. Но кой ги гледа техните автопортрети? Истински хубавите фотоси са други – красиви, замайващи, спиращи дъха. Обаче как им се получават така красиви?!
Планиране
Преди да „натисне спусъка“ за снимка, човек трябва да помисли. Повечето хора просто щракат наред. Те не се замислят за това, което създават – просто регистрират факти и гледки. Но ако искате да публикувате нещо смислено в Instagram, първо помислете какво искате да видят последователите ви, какво впечатление искате да оставите?
Харесванията нямат значение
Е, приятно е приятелите да харесват резултатите от творчеството ти, но вторачването в броя на лайковете всъщност не е важно. Който се мъчи да събира повече лайкове, обрича профила си на безстилие, покрито със сладникави тривиални гледки. Дори да имате талант, рискувате да го погубите.
Естествената светлина като съюзник
Светлината е ключът към добрата фотография. Естествената светлина пък е най-добрият помощник. Радвайте й се – снимайте навън, снимайте сутрин, късно следобед, в облачни дни – тогава стават най-хубавите снимки. Повечето телефони имат камери, които не са много добри при нощни снимки, но в светлината на деня могат да направят отлични кадри.
Оглед на „местопрестъплението“
Често пъти един нелеп детайл може да провали чудесен кадър. Оглеждайте добре сцената, която ще запечатате. Един прекрасен портет, например, може да бъде съсипан от попадналата в кадър празна чиния от торта – мазило, което няма как да се изличи оттам.
Хоризонтален ли е хоризонтът?
Звучи близко до ума, но често се оказвa по-трудно – хоризонталните линии трябва да си останат хоризонтални. Ако ви е трудно на око – включете си функцията „решетка“. Тя ще помогне да хоризонтирате това, което трябва. Малко неща са така дразнещи като хубава гледка към морето, което обаче е на път да се „излее“ през десния крайчец на кадъра….
Цветове и контрасти
Красивата снимка в Instagram грабва с ярки цветове, наситеност, изразителни форми. Търсете ги, приближете се до тях, отдайте се на яркостта.
Представете си, че имате само един кадър
Много хора разчитат на това, че имат памет в телефона и правят безброй снимки. Разбира се, можем по-късно да подберем най-доброто. Ала количеството не прави качество. По-добре направете само един кадър, но така, че да вземе акъла на зрителя. Вгледайте се в образа, преценете внимателно от какъв ъгъл да снимате, какво да уловите. Представете си, че имате фотоапарат с лента и в него е останал само един празен кадър – как искате да изглежда той?
Забравете за „фотошопа“
Често срещана заблуда е, че една лоша снимка може да бъде „оправена“ с приложения за обработка. Краставата жаба си е крастава, дори намазана с мед. Не разчитайте на вторичната редакция да направи кадъра хубав – заснемете красиви фотоси, а програмите за допълнителна обработка оставете на хората без идеи.
Ако все пак искате да коригирате снимка, не забравяйте, че прекалено редактираните снимки са непривлекателни. Бъдете консервативни в използването на вторични ефекти – подсилване на цветове, добавяне на отблясъци и др. Фотографите казват, че добре обработената снимка е тази, на която не можеш да разбереш какво всъщност е редактирaно.
Най-доброто време за снимки е лошото време
Няма нищо по-хубаво от лошото време. Лицата на хората са изразителни, цветовете в природата – наситени, отраженията и отблясъците – магични. Ако навън вали дъжд, има мъгла или пада сняг, грабнете смартфона и излезте да снимате.
Образ в локвата
Отраженията в локвите след дъжд сдъздават вълшебни гледки. Потърсете ги. Заиграйте се в играта на реални и отразени силуети, хора, образи. Ще се изненадате колко красиви могат да бъдат досадните локви!
Мащабът, моят приятел
Ако искате да предадете вълнуващо послание, заиграйте се с мащаба. Колко нищожен е човекът пред величието на природата? Поставете човека в кадъра и се постарайте да го наситите с детайли от околната среда.
Правилото на третините
Включете си „решетката“ и се възползвайте от нея. Казват, че хубавите снимки стават тогава, когато основните обекти в кадъра са разположени по разделителните линии. Избягвайте центрирането на обектите в средата на снимката.
Близо, по-близо
Прилижете се до обектите физически – отидете при тях. Това ще внесе в снимката емоция и близост.