От първия гол в историята на груповата фаза на Шампионската лига, дело на Даниел Амокачи на 25 ноември 1992 г. за победата на Брюж с 1:0 над ЦСКА Москва, до последния голов удар на Гарет Бейл във финала в Киев между Реал Мадрид и Ливърпул, 26-те години от новата история най-престижният клубен турнир оставиха стотици фантастични спомени на футболните фенове.
Лятото мина неусетно, а вече и първият кръг от сезон 2018-19 е в историята с няколко запомнящи се двубоя. Втората порция класен футбол вече чука на вратата, но преди да се потопим в завръзката на групите искаме да припомним на вас, а и на себе си, как и защо УЕФА Шампионска лига се превърна в това, което е днес.
Какъв по-красив завършек можеше да има сезон 2017-18 в Шампионската лига от този, който Гарет Бейл предложи.
Миналият сезон
За първия случай, който ще си припомним, трябва да се върнем едва два месеца назад – на 26 май на стадиона в Киев. Победата с 3:1 на Реал Мадрид над Ливърпул означаваше трети пореден успех в надпреварата за Кралския клуб – постижение, граничещо с невероятното в съвременния футбол. Допреди Реал да направи своя хеттрик през 2016, 2017 и 2018 г., нито един отбор не бе успявал дори да дублира успеха си от въвеждането на груповата фаза в Шампионската лига. Двубоят в Киев се оказа и последният с фланелката на Реал за суперзвездата Кристиано Роналдо. За милионите фенове на Ливърпул пък Киев ще е синоним за две неща – суплекса на Серхио Рамос, извадил от игра Мохамед Салах и безумните грешки на Лорис Кариус.
Пътят и на Реал, и на Ливърпул към украинската столица също беше паметен. На ¼-финалите испанците бяха близо до сензационно отпадане след като изоставаха с 0:3 в реванша на своя „Сантяго Бернабеу“ срещу „Ювентус“, но спорна дузпа в последните секунди на мача спаси Кристиано и компания.
През новата кампания Кристиано Роналдо ще радва феновете на Юве, които му отдадоха заслуженото, когато отбеляза красив гол във вратата на “старата госпожа” миналия сезон.
На полуфиналите в турнира пък Ливърпул и Рома направиха два незабравими сблъсъка, приключи с общ успех за англичаните със 7:6.
Обратите
Зрелищните обрати във финалните мачове за Шампионската лига не е новост за турнира. Споменът за чудото от Истанбул от 2005-а година все още е жив за всеки футболен фен, камо ли за тези на Ливърпул. След изоставане с 0:3 на полувремето, далеч по-скромният на хартия тим на червените от Анфийлд изравни резултата срещу супер-отбора на Милан само в рамките на 6 минути. При дузпите беше време за шоуто на Йежи Дудек, а след тях – време за купон за милионите фенове на червените.
Още един английски тим може да се похвали със сензационен обрат във финал на Шампионската лига. На финала през 1999 г. Байерн Мюнхен води с 1:0 на Манчестър Юнайтед, като германците уцелват и две греди. 90 минути англичаните нямат чисто положение. Но кой има нужда от чисти положения, когато имаш правото да изпълняваш корнер, Дейвид Бекъм е зад топката, а в наказателното поле дебнат Теди Шерингам и Оле Гунар Солскяер. Лотар Матеус и компания изживяват кошмарен английски Блитцкриг за три минути, включващ два корнера, два гола и измъкната изпод носа им купа от Шампионската лига.
Ако говорим за обрати, няма как да не споменем и сезон 2016-2017 и осминафиналната фаза на турнира. ПСЖ буквално сгазва Барселона в първия мач в Париж и е спокоен преди реванша с преднина от 4:0. Но въпросният ответен двубой в Барселона, сам по себе си, е велико футболно събитие. До 50-ата минута каталунците са близо до чудото – вече водят с 3:0. Но гол за парижани на Едисон Кавани в 62-ата сякаш убива надеждите им.
Времето на Камп Ноу лети бързо, минутата е 85-ата, а Барселона все още има нужда от цели три гола, за да продължи. Две попадения на Неймар и едно на Сержи Роберто са достатъчни за чудото и победата със 6:1.
Тази година Лионел Меси започна своя 15-и пореден сезон в УЕФА Шампионска лига, като още в първия мач на Барселона отбеляза хеттрик срещу ПСВ.
Сензацията
Освен обрати, Шампионската лига винаги е готова да изненада феновете и със сензационни резултати.
1994 г., Барселона – Милан. „Вие сте много по-добри от тях. Със сигурност ще спечелите“. С тези думи геният Йохан Кройф изпраща своите футболисти в секундите преди началото на този паметен финал. И има защо да демонстрира подобно самочувствие. Воден от динамитното дуо Стоичков – Ромарио, Дрийм тийм е спечелил Шампионската лига през 1992 г. и е в серия от четири поредни титли в Испания. „Бяхме прекалено самоуверени, мислехме си, че ще спечелим този мач, дори и ако играем със 60-70% от възможностите си“, заявява по-късно и десният защитник Албер Ферер. Без да е толкова словоохотлив, Фабио Капело поставя Марсел Десаи в сърцето на халфовата линия на Милан и спокойно наблюдава как Даниеле Масаро (на два пъти), Деян Савичевич и самият Десаи записват паметния, но и шокиращ успех с 4:0 над дрийм тийма на Барселона.
В телеграфен стил
Няма как, естествено, да се разкаже за всички стотици паметни мачове в историята на Шампионската лига, но ето и някои, които си заслужават поне споменаването.
Интер – Шалке 2:5 (1/4-финал, сезон 2010-2011 г.)
Борусия Дортмунд – Ювентус 3:1 (финал, сезон 1996-1997 г.)
Барселона – Динамо Киев 0:4 (групова фаза, сезон 1997-1998 г.)
Монако – Депортиво Ла Коруня 8:3 (групова фаза, сезон 2003-2004 г.)
Челси – Ливърпул 4:4 (четвъртфинал, сезон 2008-2009 г.)
Реал Мадрид – Атлетико Мадрид 4:1 (финал, сезон 2013-2014 г.)
Депортиво Ла Коруня – Милан 4:0 (четвърфинал, сезон 2003-2004 г.)
Вердер Бремен – Андерлехт 5:3 (групова фаза 1993-1994 г.)
А какви изненади и паметни моменти ще се случат Лигата за сезон 2018-2019 г., тепърва ще разберем от преките предавания на турнира по спортните канали на A1. Първата порция вече мина – най-интересното тепърва предстои.