Новото десетилетие ще бъде отбелязано с много промени при технологиите. Сред тях е и навлизането на новото поколение безжични технологии – мобилните мрежи от пето поколение (5G) и Wi-Fi 6. И двете имат голям потенциал и амбиции и често са възприемани като противници.
Един от аргументите е, че 5G ще предложи толкова голям капацитет, високи скорости и стабилност, че ще обезсмисли Wi-Fi. Привържениците на Wi-Fi 6 пък контрират, че тази технология компенсира всички недостатъци и ще предложи гигабитови връзки.
Всъщност спорът мобилна мрежа или Wi-Fi далеч не се случва за пръв път. Подобни дискусии има при всяко ново поколение на мобилните мрежи. Въпреки това и двата стандарта продължават да съществуват съвместно.
Мащабни промени
Както 5G мрежите, така и Wi-Fi 6 идват с големи иновации спрямо предишните си версии. Специално за Wi-Fi 6 това е първата толкова голяма промяна от самото създаване на технологията. Целта на Wi-Fi 6 е да увеличи скоростта на трансфер, да се справя по-добре с множество свързани едновременно устройства и да промени и подобри начина на комуникация между тях и мрежата. Това ще доведе до оптимизиране на консумацията на енергия и съответно до по-дълъг живот на батерията.
На теория Wi-Fi 6 може да достигне скорост от 10 Gbps, което надали ще се случи в практиката. Wi-Fi 6 може да работи и на 6GHz, но ще е нужно одобрение от регулаторите, за да може тази честота да се използва. Ако това се случи, може да се очаква по-голям ръст на интереса към нея, защото тази честота е сравнително „спокойна“ и няма да има големи пречки за сигнала.
За ползите и промените при 5G вече сме говорили многократно. Наскоро А1 стартира мрежата си от 5-о поколение официално в Австрия, а в България успешно се проведоха редица тестове и демонстрации. Като цяло доста от целите на 5G са сходни с тези на Wi-Fi 6.
Битката на технологиите
При положение, че става дума за две безжични технологии със сходни цели, логичното заключение е, че те ще се изправят в битка помежду си. Това обаче надали ще е точно така. Някои от модерните смартфони вече поддържат и двете технологии, въпреки че те все още са далеч от масови. Но фактът, че големите производители продължават да подкрепят и 5G, и Wi-Fi 6 е ясен знак за бъдещето на двете технологии.
А именно, че те ще продължат да съществуват паралелно. По-вероятно е да си поделят различните сегменти. 5G вероятно ще се насочи повече към индустрията и Интернета на нещата. Мобилните мрежи ще са идеални и за умните градове, пренос на данни на дълги разстояния и други подобни цели и дейности.
Междувременно Wi-Fi 6 най-вероятно ще се насочи към крайните потребители. Технологията ще продължи да бъде използвана най-вече в домове, офиси, конферентни зали и други подобни места. 5G ще бъде предпочитана за външните мрежи. Например интернетът в градския транспорт, комуникацията между автономните автомобили и т.н.
Компаниите са инвестирали огромни суми в разработката и развитието на 5G и Wi-Fi 6. Затова и двете безжични технологии ще продължават да съществуват заедно и повече ще се допълват, отколкото ще си пречат. А това ще е от полза за всички видове потребители, защото ще могат да се възползват от предимствата им навсякъде.