Apple дължи големия си успех на iPhone, но компанията е наясно, че не може винаги да разчита на него. Откриването на нов сегмент, който да е с подобен мащаб и потенциал, обаче, не е лесно. Макар Apple да е компания, която не говори за плановете си често, тя не крие интереса си към здравните технологии.
Първите стъпки в тази посока бяха сравнително скромни. Постепенно те очертават цялостния план на Apple. А през 2019 г. Тим Кук директно обяви в интервю за CNBC, че иска компанията да бъде запомнена с услугите си за здраве. Тогава Кук заяви, че Apple иска да бъде свързвана с приноса си към здравеопазването и ще работи в тази посока чрез технологиите, които създава.
Здравна операционна система
През последните няколко години Apple Watch се превърна в основното устройство на компанията в нейната здравна стратегия. Постепенно то получи доста функции, като вече може да извършва дори ЕКГ. Но човек не взаимодейства само с едно устройство и не само една джаджа да събира здравни данни за него.Повечето от тази информация се пази разделена в множество профили. А за да се придобие по-добра картина за здравето на дадения потребител, са нужни повече данни. Например да се обединят в една платформа, която да ги анализира, обобщава и представя на потребителя с много повече подробности.
В момента най-близо до това е watchOS. С новата версия, която Apple представи по време на WWDC 2020, платформата получи възможност вече да следи и качеството на съня. Системата ще може да анализира и най-малките движения по време на сън, като след това ще дава съвети на потребителя как да постигне по-лесно зададените от него цели.
watchOS 7 ще може да следи и дали потребителят си мие ръцете 20 секунди, като ще му напомня да се измие, когато се прибере. Приложението за фитнес пък получава нови възможности за следене, както и няколко стила на танцуване и как те се отразяват на тялото.
Операционната система ще дава съвети на потребителите и как да предпазят слуха си, когато използват слушалки. Тя ще анализира типа съдържание и силата на звука, като ще дава предупреждения не самокогато моментното ниво е силно, но и когато се преминава препоръчителната седмична „доза“ силен шум. Според Световната здравна организация например човек може да слуша шум с 80 децибела в продължение на около 40 часа седмично без да има проблем за слуха му. Но при превишаване на това количество, рискът се увеличава и затова watchOS ще се намесва.
Цяла екосистема
watchOS изглежда уверено се превръща в основната здравна операционна система на Apple. Според информация на HotHardware Apple работи по цяла екосистема и отделна операционна система със здравна насоченост. Платформата ще може да обединява здравни данни от множество устройства, сензори, както и лична информация за общото здраве, процедури и изследвания на конкретния потребител.
Когато всичко това се обедини на едно място, то може да даде много по-детайлна картина за здравето на потребителя. Ще даде възможност и на лекуващите лекари да имат по-добра представа за състоянието на пациента, както и да виждат как то се променя в процеса на лечението и в ежедневието. Лекарите ще могат да разполагат с достатъчно актуална информация и за общото здраве на пациента, а системата би могла да издава предупреждения, когато засече притеснителни отклонения или индикации.
Очаквано, Apple не е коментирала плановете си в чак такива детайли и не ги е потвърдила, но не ги и отрича. Подобна екосистема изглежда следващата логична стъпка в развитието на здравната стратегия на Apple. Тя ще позволи на компанията да продължи и да развива още здравни услуги и технологии, които да добавя към платформата. Всичко това обаче няма да се случи изведнъж. То ще бъде плавен и продължителен процес, който ще отнеме време, може би дори няколко години упорито развитие на технологиите, преди те да достигнат до потребителите.