ИТ индустрията е към края на своя преходен период. От няколко години е ясно, че компютрите, смартфоните и останалата потребителска електроника е достигнала своя пик, но за да могат да преминат към новото поколение, се нуждаят от адекватна инфраструктура. Именно затова компаниите като Intel и Nvidia са се съсредоточили върху осигуряването на хардуера за нея.
След Intel, сега и Nvidia представи своите разработки и те са в тази посока. Nvidia представи цяла система за автомобили от следващо поколение, както и нов процесор за „гигантски изкуствен интелект“ и още технологии. Целта на новите разработки е да се подготвят 5G, изкуственият интелект, роботиката и още много технологии за бъдещето, което е все по-близо.
Интелект на висока скорост
Една от основните разработки на компанията е Nvidia Drive Atlan. Това е „система в един чип“, която да се използва от автомобилите след няколко години. Тя ще има възможност да извършва над 1000 трилиона операции в секунда. Мощната платформа ще има системи за мрежова комуникация, съхранение на данни, допълнителни защити.
Чрез тях Atlan ще може да се справя с усъвършенствания и сложен софтуер, системите за компютърно зрение, машинното обучение и още сложни анализи. Целта е възможностите на автомобилите да се развиват и обновяват чрез ъдпейти по въздуха и да се адаптират към новите възможности и технологии.
Atlan е съобразен и с нуждата за висока сигурност на подобни системи. Той ще системи за защита като за дейта център. Освен това е оптимизиран за едновременната работа на няколко системи с изкуствен интелект за различните функционалности на автомобилите. Atlan вече е избран от „водещи автомобилни производители“, които ще започнат да го внедряват още от 2022 г. Очаква се първите автомобили с технологията да тръгнат по пътищата през 2025 г.
Голямата любов между 5G и AI
Nvidia представи и нова компютърна платформа AI-on-5G. Тя ще цели да подобри и оптимизира възможностите на 5G мрежите чрез помощта на изкуствен интелект. Също така ще помогне и за внедряването на изкуствен интелект чрез 5G и Open RAN решения. Идеята е двете технологии да си помагат взаимно за своето развитие и широко навлизане.
Компанията е сключила партньорства с Mavenir, Fujitsu, Radisys, Wind River, Google Cloud и други компании, които ще използват платформата и ще участват в развитието ѝ. Това включва инсталирането на 5G клетки в умни фабрики, складове, индустриални и публични зони за създаването на локализирани решения.
Google Cloud пък предвижда разработката на специфични индустриални услуги с изкуствен интелект за Edge computing технологии. Използването на Edge computing се смята и за една от големите ползи на 5G, при която част от инфраструктурата, която обикновено е в голям дейта център, може да се изведе по-близо при мобилните клетки, т.е. до „ръба“. Така специфични данни могат да се обработват почти локално, което спестява време и трафик, а дейта центърът да играя роля на склад за данните и да помага с обработката им.
Суперкомпютри за „модерните да-винчита“
Nvidia представи и още разработки и технологии за индустриални цели, дейта центрове и суперкомпютри. Едно от основните послания на Nvidia е, да бъде възприемана като компания за компютърни платформи, а не само за разработка на видеокарти.
Нейният изпълнителен директор Дженсън Хуанг казва, че иска технологиите на Nvidia да помогнат на работата на „да-винчитата на нашето време“, т.е. на хората на науката и изкуството, които да разполагат с всички необходими модерни технологии, за да постигнат нов значим напредък за човечеството.
Разбира се, целият този хардуер ще даде възможност и на потребителската електроника да се преобрази и да навлезе в развитието си от следващо поколение. Всичко това вече се случва, като много от разработките на Nvidia ще са налични още тази година.