В престижната класация на най-неприятните неизбежни потребителски изживявания безспорното първо място се държи от използването на стар и амортизиран смартфон в края на 2022 година. Бавно отваряне на приложения и забиване на цялото устройство, тъмен (най-вероятно – и спукан) екран, мътни снимки от камерата, непрекъсната нужда от зареждане – всички сме минавали през това, а днес е даже по-неприятно, защото за много хора буквално цялото електронно общуване с външния свят е през екрана на телефона.
Защо трябва да се мъчите? Навлизаме в сезона на празничните промоции и на много места (например в онлайн магазина на A1) има страхотни оферти за модерни устройства на напълно приемливи за способностите им цени. Не сте убедени? Нека разгледаме някои от големите промени при смартфоните, които са станали факт, откакто сте се сдобили със сегашното си устройство.
Флагманите не са единствените бързи телефони
Не беше чак толкова отдавна времето, когато и консултанти, и по-запознати с технологиите близки и приятели съветваха категорично: „Вземи си флагман, за да не ти забива“. Ситуацията действително беше такава – най-високият клас Android смартфони и актуалните за съответната година устройства на Apple постигаха смазващо предимство в производителността пред всичко по-достъпно в съответната екосистема.
И Android, и iOS обаче се промениха много. Операционните системи вече „тежат“ по-малко на хардуера и не се опитват агресивно да „оптимизират“ използването на батерията за сметка на скоростта. Междувременно новите процесори от среден и даже достъпен клас станаха достатъчно добри за гладко изпълнение на всекидневните задачи и даже за мобилен гейминг. Помага и фактът, че те имат по минимум две „големи“ ядра с висока производителност, допълнени от няколко по-икономични такива.
Да, все още най-новият чип на Apple или най-солидният Snapdragon имат много по-големи „мускули“, но те си проличават най-вече при специфични задачи като обработката на заснетото от камерата или при гледане на VR/AR съдържание – за всичко останало по-достъпните модели вече определено са достатъчно добри.
Премиум екраните вече не са на премиум цени
Усещането за бързина на работа, а и за като цяло по-добро устройство, идва в огромна степен от екрана. Преди години панелите с висока скорост на опресняване (90 Hz, 120 Hz и нагоре) бяха запазена територия за геймърските смартфони – често на цената на тежки компромиси с яркостта или цветопредаването. Истинското черно и наситените OLED/AMOLED екрани пък се намираха само в премиум сегмента.
Сега смартфон от среден клас спокойно може да ви предложи бърз AMOLED дисплей, след срещата с който даже някой довчерашен флагман започва да изглежда като устройство от друга епоха.
В пъти повече памет
Голям бич за старите смартфони е малкото пространство за съхранение. Години наред iPhone предлагаше 16 GB в базовата си версия, а в лагера на Android ситуацията не беше по-добра. Когато извадим от това число операционната система и вградените приложения, обикновено остават едва 10-12 гигабайта – и това е в деня, в който разпечатваме кутията на този още чисто нов смартфон.
Няколко месеца, свалени игри и 4K видеа по-късно, допълнителните данни на приложенията вече са толкова много, че устройството започва да се „мъчи“. Флаш паметите се нуждаят от свободно пространство, за да работят добре и при почти напълно достигнат капацитет скоростта на четене и запис рязко пада. Добавянето на карта памет беше предпочитаното решение, но то не предпазва от трупането на системни файлове, а и всеки от нас е имал поне един епизод с „маркова“ карта, която си е заминавала заедно с всичкото си съдържание заради дефект.
Днес е много трудно да купиш даже най-евтин смартфон с по-малко от 64 GB памет. При нормална употреба не много по-скъпата опция със 128 GB е напълно достатъчна за нормална употреба в рамките на разумния живот на устройството. Технологията UFS (заменила старата eMMC) пък значително увеличи скоростта на четене и запис.
Батериите вече са големи
Естетиката е прекрасно нещо, но има области, в които е по-добре тя да не е на първо място. Например – тънките смартфони са много хубави, но не и ако това удря по капацитета на техните батерии.
Именно това се случваше години наред и затова във всяка раница и дамска чанта имаше по едно зарядно или минимум USB кабел – при сериозна употреба просто нямаше как да издържите цял ден със заряда от сутринта. За щастие, здравият разум тук се завърна. През последните 2-3 години акумулаторите на нашите устройства постепенно достигнаха капацитет от около 5000 mAh, което със съвременните по-икономични процесори и софтуерни оптимизации удължава автономията значително.
Развиват се и технологиите за бързо зареждане. Вместителните батерии стандартно се зареждат за около 2 часа, като в случая даже не става въпрос за по-смелите предложения с по над 100 вата мощност.
Мобилната фотография вече е на друго ниво
Quad-Bayer сензорите (за които сме разказвали подробно ТУК) промениха представите ни за това какво можем да очакваме от камерите на смартфоните.
Използваеми снимки през нощта, HDR кадри с голям динамичен обхват през деня, убедителни портрети, AI подобрения в реално време спрямо това, което заснемаме – не е случайно, че продажбите на конвенционални любителски фотоапарати значително намаляха. За неизкушените от фотографията като сериозно хоби е достатъчно да извадят от джоба своя смартфон и да снимат.
Конкретни примери
Различни статистически инструменти показват, че някои от най-популярните смартфони у нас са доста стари модели. Например, към началото на ноември 2022 г. Apple iPhone 7 е един от по-често срещаните модели у нас. В сравнение с него актуалният iPhone 14 има „скромните“ 165% по-мощен A15 Bionic процесор, много по-модерен екран, двойно по-вместителна батерия и няколко генерации по-универсална система от камери.
Нека приемем, че в горния случай „възрастовата разлика“ е прекалено голяма. Нека я смалим до 3 години с друг популярен смартфон – Redmi Note 8 Pro и едно ново устройство на специална коледна цена в A1 – Xiaomi 12T.
Тук отново разликата в изчислителната мощ е приблизително двойна. Заради 120-херцовия AMOLED на 12T усещането за по-бърз смартфон е даже засилено. Redmi Note 8 Pro беше един от първите смартфони с 64-мегапикселов сензор и даже когато беше актуален модел си личеше, че нито софтуерът, нито неговият MediaTek G90T процесор са готови да се справят с такъв обем на графична информация. На този фон Xiaomi 12T прави отлични снимки с оптично стабилизираната 108-мегапикселова камера, която е напълно по силите на процесора MediaTek Dimensity 8100 Ultra.
Разбира се, не трябва да подминаваме и средния клас смартфони. През последните години точно те доказаха, че има такова нещо като „златна среда“ – място, където качествената технология и смислената цена могат да вървят ръка за ръка. Изключително точен пример за това е още едно от коледните предложения на А1 – Samsung Galaxy A53 5G. Устройството разполага с 6,5-инчов OLED дисплей, тройна задна камера с основен сензор от 64 мегапиксела и 32-мегапикселова селфи камера. Смартфонът притежава стилен и прибран дизайн, както и впечатляваща за средния ценови клас технология, което затвърждава идеята, че не е нужно да се правят компромиси нито с цената, нито с качеството на устройството, когато тръгнем да се сдобиваме с ново такова.
Всички изброени до момента нови смартфони, макар да са в голям ценови диапазон, поддържат 5G ULTRA мрежата на A1, която дава възможност за гигабитови скорости на сваляне, мултиплеър игри без компромиси и стрийминг на аудио и видео с ултра високо качество.
По-добри устройства и по-добра мрежа – това можете да си подарите тази Коледа. И си струва.