Интервю с доц. д-р Росен Кирилов, заместник-ректор по дигитализация и киберсигурност в УНСС, за А1 Cyber Backup.
„Развиването на дигиталната инфраструктура в образователната система изисква и поддържането на високо ниво на киберсигурност.“
Това казва доц. д-р Росен Кирилов, заместник-ректор по дигитализация и киберсигурност в УНСС.
През последните години секторът на висшето образование е сред основните цели за кибератаки в глобален мащаб. Затова подобно на други организации университетите анализират опасностите от потенциални атаки, инвестирайки в точните инструменти за сигурност.
Изправени пред редица регулации по отношение на личните данни на студентите, финансова информация, академични изследвания и др., образователните институции отделят все повече внимание да защитават мрежите си. Така те могат да избегнат риска от огромните средства, които изисква възстановяването от кибератака и съхраняват репутацията си и постигнатото по отношение на дигиталната трансформация.
Част от задачите на доц. д-р Росен Кирилов като заместник-ректор по дигитализация и киберсигурност в УНСС е именно да надгради дигитализацията на процесите в университета чрез въвеждане на модерни системи за защита, отговарящи както на регулациите, така и на най-новите световни тенденции за отстраняване на мрежови уязвимости.
Тук ролята на А1 е да партнира на УНСС във внедряването на интелигентно решение, което интегрира в едно бекъп на данни, устройства и приложения, бързото им възстановяване по всяко време, AI базирана защита от опасен софтуер и криптовируси, отдалечен достъп и инструменти за отдалечено управление и защита.
Доц. д-р Росен Кирилов разказва повече за необходимостта от такива инструменти в сектора на висшето образование и внедряването на А1 Cyber Backup в УНСС.
Как оценявате степента на дигитализация във висшите учебни заведения у нас?
Дигитализацията във висшето образование се засили през последните няколко години, като особен тласък ѝ даде преминалата пандемия и необходимостта от онлайн форми на обучение. Този процес показа постигнатия напредък в изградената инфраструктура, софтуерни приложения и технологии в университетите.
В УНСС се положиха много усилия за дигитализиране на основните процеси с разработването на редица нови приложения и услуги за студентите, преподавателите и администрацията. Сред тях си заслужава да се посочат електронната студентска книжка под формата на пластика, дигиталната студентска книжка под формата на мобилна апликация, системата за онлайн кандидатстване и записване на студенти, новата версия на системата „уеб-студент“ и др.
Разви се сериозно и дигиталната инфраструктура – УНСС стартира проект за изграждане на изцяло нова компютърна мрежа, осигурихме Wi-Fi във всички учебни зали и др. Предизвикателствата са непрекъснати и ние полагаме усилия да продължаваме устойчиво политиката си за превръщане на нашия университет в дигитален.
Как на този фон се променя значението на киберсигурността?
Развитата дигитална инфраструктура и създадените нови софтуерни приложения налагат и изискват УНСС да полага сериозни грижи за поддържането на високо ниво на киберсигурност в съответствие както с нормативните изисквания, така и с добрите световни практики.
Киберсигурността е особено важна за нашия университет, тъй като ние подхождаме отговорно към данните на младите хора, които обучаваме.
Как се спряхте на А1 като технологичен партньор в този процес?
За нас осъществяването на всички съвместни проекти с А1 през годините показва много добро ниво на партньорство и сътрудничество, включително и в областта на киберсигурността.
Уверени сме, че изборът на голям технологичен партньор като А1 ни гарантира високо качество на изгражданата инфраструктура и дигитални решения, както и високо качество на предоставяните услуги за студентите, преподавателите и администрацията.
Как протече процесът по имплементация на А1 Cyber Backup?
Всеки процес на имплементация изисква постигане на съответствие между свързваните системи и по-специално системите на УНСС и А1 Cyber Backup. Много сме благодарни на колегите от А1, които проведоха няколко обучения за имплементацията на решението и помогнаха да бъдат направени всички необходими настройки за неговото въвеждане. За нас то е от особена важност, защото осигурява поддържане на резервни копия на данните.
Колегите от А1 винаги са се отнасяли с уважение и огромен професионализъм към УНСС и нашите ИТ потребности. Надяваме се това ползотворно сътрудничество да продължи и в бъдеще, за да сме в състояние с общи усилия да продължим политиката на дигитализиране на университета в интерес основно на студентите.
Каква е равносметката ви за ползите от А1 Cyber Backup за сигурността на ценните данни, с които УНСС работи?
Общата полза от внедреното решение е много висока. Необходимо ни е малко повече време на експлоатация, за да можем да въведем количествени индикатори за измерване на постигнатите ефекти. На този етап обаче те са значителни за нашата организация, която се стреми да бъде технологичен лидер в системата на висшето образование.
УНИВЕРСИТЕТЪТ ЗА НАЦИОНАЛНО И СВЕТОВНО СТОПАНСТВО (УНСС)
е най-голямото и най-старото висше икономическо училище в България и Югоизточна Европа, със 100-годишна история.
Мисията на УНСС е да бъде процъфтяваща среда за ефективни и качествени образователни и научноизследователски дейности, да изгражда връзка с пазара на труда и да постига динамично съответствие между търсенето и предлагането на висококвалифицирани специалисти. УНСС стимулира научноизследователската дейност и иновациите, ориентирани към пазарната икономика. Университетът усъвършенства механизмите за кариерно израстване на преподавателите и разширява и укрепва мрежата за учене през целия живот, включително чрез надграждане на възможностите за дигитално обучение.
Интервюто е част от съдържанието на сп. А1 Бизнес, брой 7