Meta вижда голямо бъдеще в изкуствения интелект (AI), стига той да бъде разработван на принципа на отворените кодове и платформи, сподели основателят на компанията Марк Зукърбърг. Той показа и новия алгоритъм Llama 3.1 405B, както и обновената версия на платформата Meta AI.
Зукърбърг дава за пример развитието на Linux през годините. Той отбелязва, че преди Linux големите ИТ компании са развивали собствени, затворени версии на Unix. Истинският напредък, според Зукърбърг, е дошъл, когато Linux е придобил популярност със своя отворен модел, който е позволил повече иновации и свобода. „Днес Linux е стандарт за облачните услуги и за операционните системи, които се използват от повечето мобилни устройства – всички имаме полза от по-добри продукти, благодарение на него“, отбелязва Зукърбърг.
Той твърди, че алгоритмите от серията Llama на Meta ще последват същия пример. В момента повечето успешни модели са затворени. Llama е от изключенията, като е с отворен код и Meta приветства други компании, експерти и ентусиасти да го използват и развиват, както и да създават собствени модели на негова основа. Зукърбърг споделя още, че очаква от следващата година Llama да започне да конкурира значително водещите затворени модели във всички показатели, както и да предложи много по-добро съотношение на производителност спрямо разходи.
Meta AI ще се учи бързо
По-рано тази година Meta представи своя чатбот, който ще бъде развит в цялостна платформа, подобно на Microsoft Copilot, ChatGPT на OpenAI и Google Gemini. За разлика от тях обаче, Meta AI тръгна доста по-скромно с по-малко възможности.
Това ще се промени постепенно с новата версия. Тя ще бъде достъпна в 22 държави и ще е съвместима с 8 нови езика. Платформата е интегрирана във Facebook, Instagram, Messenger и WhatsApp. Засега Meta AI не е достъпна в Европа.
Чатботът може да отговаря на въпроси, да дава подробни инструкции как да се свърши дадена задача и дори ще може да предлага „вдъхновение и насоки“. „Това е само началото. Слушаме отзивите ви и актуализираме Meta AI на всеки две седмици, за да подобрим изживяването, като въвеждаме нови иновации, за да предложим още нови функции“, пише Meta.
Една от новите възможности на алгоритъма е „Imagine me”. Потребителят може да поиска от Meta AI да го заснеме (или да качи снимка), представяйки го в различна светлина. Например като супергерой, рокзвезда и т.н. Или пък да поиска да го постави в различни ситуации – сърфирайки, на планина и други.
Вече може да се задават и корекции на заснети изображения. Например ще има възможност да се поиска от бота да редактира обекти („замени котката с корги“) или да се премахват, добавят предмети и други. Част от тези функции ще са достъпни директно в полето за качване на изображения във Facebook и останалите приложения на Meta.
Чатботът ще използва новия Llama 405B, за да подобри писането на програмни кодове и да се справя с по-сложни въпроси и задачи. Вече ще дава подробни описания как да се решат задачи по математика, ще може да дебъгва и оптимизира програмен код и още.
Бъдещето е отворено
Според Зукърбърг бъдещето на AI и на Meta е в отворения код. Той споделя, че в срещите си с разработчици, бизнес лидери и представители на различни институции, темата за отворените платформи е на дневен ред и винаги се изтъкват предимствата на този подход. А според него отворените платформи и код могат да помогнат за постигането на основните цели – по-голям контрол на технологията, по-голяма прозрачност, подобряване на сигурността ѝ, оптимизиране на разходите.
Зукърбърг отговаря и на критиките, че залагането на отворения код е рисково за бизнеса на Meta. „Често ме питат дали не се притеснявам, че даваме техническите си разработки на всички с отварянето на Llama, но според мен това са възгледи, които пропускат по-важното“, казва той. И уточнява, че бизнес моделът на Meta е изграден именно на това да популяризира технологии и да ги прави достъпни за повече хора.
„Разработката на AI ще бъде с много голяма конкуренция и това означава, че отварянето ѝ няма да прехвърли някакви големи предимства на други. Целта на Llama е да стане стандарт за индустрията, като ще го постигне с постоянство, трайна конкурентост, ефикасност и винаги отворено поколение след поколение“, казва Зукърбърг.
Той очаква с пускането на новия модел Llama 3.1 405B да започне процес по преминаване на индустрията към отворени AI алгоритми. Според него „използването на отворени модели е „най-добрият шанс за света“ да развие AI правилно.