Изкуственият интелект Gemini на Google ще има все по-голяма роля в Android. Интернет гигантът представи новите идеи, които започва да внедрява в двете платформи с амбицията да промени и подобри начина, по който използваме смартфона си.
Името на Gemini се свързва с чатбота с генеративен изкуствен интелект. Желанието на Google е да го развие и превърне в идеален асистент за ежедневието. Нещо като това, което Google Assistant трябваше да бъде, но не успя.
Gemini постепенно ще бъде внедрен като основният асистент по подразбиране в Android. Това вече е факт в някои от най-новите смартфони и тепърва ще бъде разгръщано. И паралелно ще се добавят много повече функции и възможности на Gemini.
По-умен и по-човечен
Една от най-важните новости се казва Gemini Live. Тя ще се предлага първо на английски, но Google планира в близките седмици да добави поддръжка и на други езици, както и версия за iOS.
Gemini Live ще позволи на хората да говорят със смартфона си като с човек, като използват познатата команда „Hey Google“, за да го активират. Gemini Live ще отговаря на всякакви въпроси, ще дава идеи, предложения, но и ще помни разговорите.
Потребителят може да го прекъсва, да пита странични въпроси или пък да иска повече информация по даден детайл и след това да продължи предишния разговор. Gemini Live дори може да се активира и при заключен телефон, като за разлика от другите функции, той ще е в платената версия на услугата – Gemini Advanced.
Много по-практичен
Gemini за Android ще получи и повече разширения. Те могат да се активират през секцията Extensions в сайта на Gemini. Или да се адресират чрез символа @ и изписване на името на разширението или приложението, за да се добавят.
А чрез тях Gemini ще може да използва повече приложения и услуги на Google. Например Keep, Gmail, Tasks, Utilities, YouTube Music и други. Потребителят ще може да казва на Gemini от какво има нужда, а изкуственият интелект ще преценява кои приложения да използва и как.
Google дава кратък, но показателен пример какво може Gemini в комбинация с разширения и приложения: Потребителят може да попита асистента да намери рецептата за лазаня, която Джени му е изпратила в Gmail и да добави съставките в списъка за пазаруване в Keep. Или пък да направи снимка на рекламен плакат за филм, концерт или друго събитие и да попита Gemini не просто за повече информация, но и да провери в календара му дали е свободен на тази дата и съответно да му напомни да купи билети.
Gemini навсякъде
Интеграцията на Gemini в Android ще отвори възможността и за други функции. Например, когато потребителят гледа видео, ще може да активира Gemini чрез гласовата команда или чрез бутон и да попита асистента за информация от/във видеото. Тя може да е конкретна по темата на клипа, но и странична, например „кои са ресторантите, които се показват във видеото?“, както и да добави адресите им в Google Maps.
Интеграцията на системно ниво улеснява и прехвърлянето на съдържание от и в Gemini. Генерираните от услугата изображения могат да бъдат „издърпани“ до друго приложение. Или пък документите за резюмиране да бъдат „метнати“ в Gemini.
Google вече има планове и за внедряване на Gemini в приложенията за телефонни разговори, чат и SMS, Google Home и други. С времето Gemini ще се превърне в общата допирна точка между всякакви апликации и услуги, както и такива, които привидно нямат нищо общо. Потребителят ще може просто да казва какво иска да постигне и от какво се нуждае, а Gemini ще има грижата да го обмисли и реализира.