7 неочаквани причини батерията на смартфона да се изтощава по-бързо

Смартфоните са чудесни устройства, на които дължим много. Те ни помагат в комуникацията, работата, забавленията. Разчитаме на тях за много дейности, а пък те… понякога изтощават батериите си бързо.

Разбира се, не можем да ги виним твърде много. Модерният хардуер е доста мощен и изисква значително количество енергия, за да работи пълноценно. Освен това използваме смартфоните си все повече и за по-интензивни дейности. А пък батериите остават един от елементите, който се развива най-бавно. В тестовите лаборатории има захранващи блокове, които са много по-издръжливи и мощни, но за съжаление, нито един от тях все още не е близо до масовия пазар и то на разумна цена.

Докато всичко това се случи, трябва да се примирим с настоящите батерии. И да оптимизираме начина, по който смартфоните ги използват. Най-лесно е просто да включим режима за пестене на енергия и да ограничим резолюцията, опресняването на дисплея и други подобни функции. Тогава ще има осезаемо удължаване на живота на батерията, но пък защо да купуваме скъп флагман, ако ще му „орежем“ функциите?

И все пак, има някои неочаквани причини, поради които батерията на телефона се изразходва по-бързо. Коригирането им ще увеличи времето между зарежданията, без това да се отрази твърде неприятно на производителността.

Повечето смартфони имат „скрит“ режим за оптимизиране на работата на процесора. Например при Samsung той се казва „Профил на производителност“ и е разположен в секцията „Грижа за устройството“.

Чрез него се дава приоритет на живота на батерията и ефективността на охлаждането. Това означава, че телефонът натоварва процесора по-малко и съответно не се загрява толкова. Опитите показват, че в ежедневните задачи практически няма разлика в производителността, но пък батерията издържа доста повече. И освен това може да бъде изведен като бутон в падащото меню за известия, така че да бъде включван и изключван според нуждите.

Смартфоните на други производители също имат подобни режими. Някои дори позволяват ограничаване на процесора до определен процент. Например 70% или 80% от максимума му. Въпрос на лични предпочитания е колко да бъде ограничен, така че да не пречи на ежедневната работа, но пък да се отрази на батерията.

Друга причина е високата яркост на дисплея. Особено при по-новите и мощни модели, които предлагат много висока пикова яркост, тя може да се отрази сериозно на нивото на батерията. Ако телефонът се използва редовно и дълго на открито при силна околна светлина, той ще държи яркостта по-висока, а тя се отразява особено „тежко“ на батерията.

Прекомерните известия също са една от скритите причини за бързото изтощаване на батерията. Ако телефонът „писука“, „бибитка“, звъни и присветва стотици пъти на ден, това изразходва доста енергия дори и да не обръщаме внимание на всяко от известията. Затова е добра идея нотификациите да бъдат ограничени само до най-важните приложения и контакти. Ще е от полза и за общата психика и кондиция, като ще намали разсейването.

Използването на много приложения едновременно, както и на такива, които постоянно следят местоположението, е друга често подценявана причина. Те натоварват системните ресурси, което се отразява и на батерията.

Екстремните разлики в температурата също са повод за бързо изтощаване на батерията. Ако телефонът се използва интензивно на твърде горещо или твърде студено време, батерията ще се изтощава по-бързо.

Слабият сигнал също може да е причина за бързото изразходване на батерията. Причината е, че телефонът ще използва повече енергия, за да поддържа връзката.

И понякога, проблемът може да не е в самия смартфон. Повод за бързо изтощаване може да е дефект в зарядното. Ако то не е според спецификациите на производителя, телефонът може да активира защитен режим и да ограничи както скоростта на зареждането, така и максималното ниво на заряд. Съответно ще изглежда, че телефонът все не е зареден пълноценно и твърде бавно достига очаквания заряд. Същото важи и за кабела – особено при телефони със собствени технологии за супербързо зареждане.

Още по темата

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

*