Сам Алтман, който е съосновател и изпълнителен директор на OpenAI, обяви в своя блог, че наближава „бъдеще, което не можем да игнорираме“. Той има предвид очакваното навлизане на т.нар. общ изкуствен интелект (AGI), който постепенно ще обхване всички аспекти на живота ни.
„Хората създават инструменти и имат неутолимо желание да учат и да създават, което прави света по-добър за всички ни. Всяко ново поколение надгражда откритията на предшествениците си и създава все по-способни инструменти – електричеството, транзистора, компютъра, интернет и скоро – AGI“, пише Алтман.
Предстои огромен прогрес
Всеки нов подобен инструмент отключва невиждани досега нива на просперитет и подобрява начина ни на живот, казва Алтман. Смартфоните са такъв пример – те трансформираха ежедневието на милиони хора, като за голяма част от световното население те бяха първият досег с интернет. За мнозина те остават и единственият компютър, осигуряващ достъп до глобалната мрежа, безкрайното ѝ знание и дигиталните услуги, които промениха света.
Без тези устройства социалните мрежи нямаше да бъдат това, което са днес, тъй като основната част от съдържанието за тях се създава именно чрез мобилни телефони. Смартфоните промениха из основи начина, по който общуваме, работим заедно, изпълняваме задачи от разстояние и какво ли още не. Всичко това се отразява на качеството ни на живот, възможностите пред икономиката и на очакванията ни за бъдещето.
Според Алтман, след около десетина години всеки човек ще има достъп до AGI, който е много по-умен и способен спрямо колективния човешки интелект в момента. И всеки ще може да го използва, за да развива своята креативност.
Възможно ли е всичко това
От днешната перспектива това изглежда като смела прогноза. В момента възможностите на изкуствения интелект са сравнително ограничени. Дори му е трудно да говори на езици, различни от десетте най-популярни. Но сме едва в началото на неговото бурно развитие, а то, според Алтман, тепърва ще става експоненциално. В краткосрочен план по-голямата част от ежедневието ни ще си остане същото, отбелязва той. Но в дългосрочен ще се наложи като общество да вземем някои непопулярни решения, за да се гарантира, че AGI ще е полезен за всички и с него няма да се злоупотребява, допълва предприемачът.
Потенциалът обаче си заслужава, смята Алтман. AGI ни позволява да мечтаем за свят, в който можем да лекуваме всички болести, имаме повече време за семейството и близките си и разгръщаме пълните си креативни способности. Ще бъде ли възможно всичко това в рамките на едва 10 години? Определено това твърдение звучи смело. Но големият прогрес винаги идва с големите мечти.
Паралелно с тях обаче трябва да погледнем и по-реалистичната практика. Как точно ще използваме AGI? Смело може да се предположи, че основната роля, поне в началото, ще бъде отредена на смартфоните.
Това са устройствата, които са неразделна част от живота на милиарди хора по целия свят. Смартфоните все по-стремглаво се развиват в посока да предлагат нужния хардуер и сензори, които да направят работата на AI по-лесна и взаимодействието между изкуствен интелект и потребител по-удобно и натурално. И са готов прозорец към необятния свят на AGI, който тепърва ще бъде изграждан пред очите ни.
Мобилните телефони са и най-логичният инструмент, с който да можем да разговаряме и взаимодействаме с AGI навсякъде. Може би следващата стъпка ще са умните очила и други носими устройства, които ще го направят още по-достъпен, но от гледка точка на практичност смартфонът е най-добрият избор.